Korony i mosty ceramiczne na metalu fi fi0 fi fi fi fi fi fi fi

Jedna z najpopularniejszych uzupełnień protetycznych. Fundamentem korony i mostu jest nośnik metalu o grubości minimalnej ok 0,3 mm, który stanowi wnętrze protezy. Podbudowę taką wykonuje się najpierw z wosków o odpowiednich właściwościach a następnie po zatopieniu w masie osłaniającej i wygrzaniu w piecu o temperaturze ok 900 C odlewa się z odpowieniego stopu. Po dopasowaniu i korekcie kształtu metal pokrywa się bondem łączącym się z tlenkami metalu. Następnie warstwami ceramiki w postaci pasty (opaqer), tworzymy cienką warstwę w pełni kryjącą kolor stopu.

Następny etap to budowanie kształtu zęba masami mniej lub bardziej przeziernymi o odpowiednich kolorach (np. opakdentyna, dentyna, enamel).

Bardzo często prace charakteryzują się indywidualnymi cechami kolorystycznymi z którymi technik powinien umieć sobie poradzić. Należy także dodać, że porcelana musi posiadać odrobinę większy skurcz od metalu na który jest nakładana. Po uzyskaniu pożądanego kształtu i koloru prace pokrywa się ostatnią warstwą ceramiki nadającą połysk (glazura).
Każdy etap nakładania ceramiki kończy się wypalaniem w piecu w odpowiedniej temperaturze dla danego procesu.

Stopy metali jakich używamy w pracowni do budowy koron i mostów ceramicznych na metalu:

  • stop chromo-niklowy
  • stop chromo-kobaltowy
  • tytan
  • stopy szlachetne "złoto"

95-070 Aleksandrów Łódzki ul. Wojska Polskiego 165 ptdprotom@gmail.com Wykonanie Findable.pl